Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (2)
Пошуковий запит: (<.>A=Нікішенко Ю$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

      
Категорія:    
1.

Нікішенко Ю. І 
Орнамент як етнокультурна категорія / Ю. І Нікішенко // Наук. зап. НаУКМА. Теорія та історія культури. - 2000. - Т. 18. - С. 65-69. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Розглянуто функціонування орнаментики в етнічній культурі. Орнаменти досліджено як етнокультурну та етномистецьку категорії. Приділено увагу різним аспектам (синхронному та діахронному) побутування орнаментів у культурі; співвідношенню орнаментів етнічних і традиційних; визначенню орнаментики як певного етнічного коду.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.222

Шифр НБУВ: Ж69184 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Нікішенко Ю. І. 
Колір у культурній традиції українців та їх степових сусідів алтайського походження / Ю. І. Нікішенко // Сх. світ. - 2004. - № 1. - С. 93-98. - Бібліогр.: с. 98. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21929 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
3.

Нікішенко Ю. І. 
Методологічні особливості роботи з орнаментом як етнокультурною категорією / Ю. І. Нікішенко // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури. - 2005. - Т. 40. - С. 4-9. - Бібліогр.: 28 назв. - укp.

Розглянуто проблеми підходу до орнаменту як джерела дослідження етнічної культури. Наведено методи, вироблені різними напрямами гуманітарного знання для роботи з орнаментом. Кожна група методів сама по собі є ефективною та результативною. За їх допомогою можна відстежити особливості орнаменту в різних аспектах його використання та функціонування. А поєднання різних методів у комплексному підході дасть змогу широко залучати орнамент в етнокультурних дослідженнях.


Ключ. слова: орнамент, етнічна культура, етнокультурні дослідження
Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.222 + Щ124.3(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Теор.,іст.культ. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Нікішенко Ю. І. 
Окремі аспекти звертання до орнаменту в науковій літературі ХIХ - ХХ ст. / Ю. І. Нікішенко // Магістеріум. - 2005. - Вип. 19. - С. 68-75. - Бібліогр.: 40 назв. - укp.

Розглянуто історію вивчення орнаменту як частини етнічної культури. Основну увагу приділено розвитку різних напрямів гуманітарного знання, які вивчають орнамент. Розглянуто проблематику розвитку досліджень орнаменту українськими науковцями кінця ХХ ст.


Ключ. слова: орнамент
Індекс рубрикатора НБУВ: Щ124 + Т597.222

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70430 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Нікішенко Ю. І. 
Окремі аспекти функціональних особливостей орнаменту / Ю. І. Нікішенко // Магістеріум. - 2007. - Вип. 26. - С. 62-66. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Розглянуто проблему місця орнаменту в культурі. Питання, пов'язані з походженням, функціональними особливостями та структурою орнаменту, обговорено як чинники, що допоможуть дещо інакше сформулювати визначення орнаменту.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ124

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70430 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Нікішенко Ю. І. 
Орнамент та письмо: до проблеми співіснування та функціональних особливостей / Ю. І. Нікішенко // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури. - 2007. - Т. 62. - С. 4-8. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

Розглянуто питання подібності та відмінності у функціях орнаменту та письма як найбільш давніх знакових систем, а також походження цих явищ крізь призму функціональних особливостей і призначення кожної із систем як засобу збереження та передачі певної інформації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч111.172

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Теор.іст. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Нікішенко Ю. І. 
Орнаментація тканин як джерело для історико-культурних досліджень / Ю. І. Нікішенко // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури. - 2008. - Т. 75. - С. 51-55. - Бібліогр.: 1 назв. - укp.

Зазначено, що орнамент є одним із тих явищ культури, що несе в собі велику кількість інформації про історію людства. Зокрема це неоціненне джерело для вивчення різних етапів формування культури та її особливостей. Орнамент присутній скрізь, у тому числі на тканині, яка також є невід'ємною частиною нашого життя вже досить тривалий час і теж містить велику кількість інформації про характерні риси культури. Розглянуто можливості використання орнаменту на тканині як досить вагомого історико-культурного джерела.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ124 + Т594.172.4 + Т597.222

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Теор.іст.культ. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Нікішенко Ю. І. 
Орнамент як джерело дослідження етнічної культури України (на матеріалах XIX - початку ХХ ст.) : Автореф. дис... канд. іст. наук : 17.00.01 / Ю. І. Нікішенко; Держ. акад. кер. кадрів культури і мистецтв. - К., 2004. - 21 c. - укp.

Розглянуто проблеми функціонування орнаменту в етнічній культурі як засобу комунікації, встановлено його статус і знакові властивості. Визначено періоди формування орнаменту як знакової системи, проаналізовано його зв'язки з писемністю, загальнокультурною символікою, фольклором. Статус орнаменту в етнічній культурі досліджено шляхом визначення його функціонального навантаження. Зазначено, що у даному випадку орнамент є частиною знакової системи етнічної культури, знаки орнаменту, їх поєднання в орнаментальних комплексах відповідають рівню розвитку ідеології суспільства, системі комунікацій та способам передачі інформації на синхронному та діахронному рівнях. Відмічено, що орнамент є важливим джерелом дослідження етнокультурних процесів. Наведено комплексний підхід до вивчення орнаментів, на базі якого досліджено орнаменти вишивки на сорочках Правобережної України та їх еволюцію на межі XIX - XX ст. Встановлено функції та рівні побутування орнаменту вишивки, проведено його аналіз як символічно-знакової структури, що об'єднує знаки та мотиви різних історичних епох. З'ясовано значення орнаменту у комплексі з вишиванням та вишитим одягом на межі XIX - XX ст. у культурі та свідомості українців. Запропоновано визначення орнаменту як самостійного та повноцінного джерела дослідження історії розвитку культури епосу на різних етапах її існування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.322

Шифр НБУВ: РА331225 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Нікішенко Ю. І. 
Матеріали, з яких виготовлено костюм, як фактор визначення його знаковості / Ю. І. Нікішенко // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури. - 2009. - Т. 88. - С. 61-65. - Бібліогр.: 4 назв. - укp.

Звернено увагу на один із тих чинників, що формують та визначають знаковість костюма - матеріал, з якого його виготовлено. Матеріали (тканина, шкіра, хутро) розглянуто як самостійні знакові комплекси, які, поєднуючись в одному виробі, разом утворюють той знаковий комплекс, що ми і визначаємо як костюм. Подібний аналіз дає можливість активно залучати тканину та інші матеріали як вагоме джерело під час дослідження специфічних рис культури та віднести костюм до етнознакових систем.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т594.261 + М417.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Теор.іст.культ. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Нікішенко Ю. І. 
Одна з актуальних проблем сучасної вітчизняної етнології / Ю. І. Нікішенко // Магістеріум. - 2009. - Вип. 34. - С. 63-66. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Розглянуто проблеми, що тривалий час формувалися в надрах вітчизняної гуманітарії і насамперед - етнології. Акцент зроблено на досить специфічній ситуації традиційного визначення ключових об'єктів етнологічного дослідження.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т5 в9

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70430 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Нікішенко Ю. І. 
Комплекс одягу міського населення як маловивчений аспект у дослідженнях костюма / Ю. І. Нікішенко // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Теорія та історія культури. - 2010. - Т. 101. - С. 53-59. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Запропоновано матеріал щодо такого напряму вітчизняної культурології та народознавчих і мистецтвознавчих досліджень, як вивчення костюма. Він - невід'ємна частина культури, яка належить до найбільш інформативних серед візуальних знакових систем. Але через певні традиції, що склалися впродовж останніх десятиліть, не всі аспекти функціонування костюма досліджено однаково добре. Зокрема, це стосується комплексу одягу як частини міської культури. Наведено невеликий перелік тих проблем, що постають перед дослідником під час детальнішого аналізу функціональних особливостей костюма міського населення та його зв'язків із костюмом, який визначають як модний або історичний, та вбранням народним або традиційним.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ126.63(4/8) + М4-22 г

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Теор.іст.культ. Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського